Twitter - Fallow us me
MANİSA HAVA DURUMU
MANISA
ANKETLER
Ailenizde ne sıklıkla ayva yersiniz?
Oy ver

Diğer Anketleri Gör
GÖRDES AYVASI ÜZERİNE YAPILAN BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Hortum Felaketi

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'ndeki ayva koleksiyon bahçesinde yer alan standart ayva çeşitleri ve 2004–2005 yılları arasında ilçemizde yaptıkları araştırma ve depolama sonuçlarının pratiğe aktarılması şeklinde devamı niteliğindedir.
Bu araştırma kapsamında ilçemizde iki yıl boyunca Gördes ayvası ürettirilmiş, hasadı yapılmış ve değişik yöntemlerle depolaması yapılarak en uygun depolama yöntemi tespit edilmiştir. Proje kapsamında ilçemizden iki üretici ile çalışılmıştır. Soğuk hava depolarında çeşitli işlemlerden geçirilen ayvalar değişik sıcaklıklarda muhafaza edilmiştir. Proje sonucunda en uygun depolama sıcaklığı ve depolama öncesi uygulama tespit ARGEedilmiş ve bilimsel bir rapor haline getirilmiştir.
Buna göre deponun 10–13 C derecede ve %70-80 nem oranında olması gerekmektedir. Hava hızı 2m/s olmalıdır. Ayvaların depoya sağlam gelmesi için tarlada gerekli önlemler alınmalıdır. Hasat yapılan ayvaların %2 lik sodyum bikarbanotlı su ile dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Ayvaların depoda birbiri ile teması önlenmelidir. Yapılacak olan depolar bu standartlarda olacak ve ayvaların tarlada iken düzgün yetiştirme ve hasadı yaptırılacaktır. Ayrıca bu proje ile eşdeğer olarak yine
Gördes İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Gördes Ziraat Odası’nın işbirliği ile 16.11.2011 tarihinde Gördes Ayvası patenti (Coğrafi Tescil) başvurusu yapılmıştır.
Ülkesel Kırsal Kalkınma Programı dâhilinde ilçemizde kırsal kesimin gelir seviyesini arttırma amacı ile çok önemli bir proje olarak ortaya konulmalıdır.

5 Günlük Manisa Hava Tahmin Raporları
MANISA
    Zafer Kalkınma Ajansı Gördes Ziraat Odası  TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gördes BelediyesiKalkınma Bakanlığı 

Proje sahibi olarak Gördes Ziraat Odası, iştirakçi olarak Gördes İlçe Tarım Müdürlüğü, ortak olarak Gördes Belediyesi’nin yürüttüğü ve Zafer Kalkınma Ajansı'nın mali destek verdiği “Doğru Yatırım, Yüksek Kazanç” Proje web sitesinde yer alan bilgilerden hiçbir şekilde ZEKA sorumlu tutulamaz.
 Gördes Ziraat Odası "Doğru Yatırım Yüksek Kazanç" Projesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm hakları saklıdır.

Bu web sitesi bir AKS-BİM Ltd. Şti. ürünüdür. Model A6W. 2012 . www.aksbim.com.tr